„Historia (nie) na sprzedaż“ – spotkanie z prof. Robertem Trabą

Data:
28.11.2024
Godziny:
17:00 18:30
Miejsce:
Dom Mendelsohna
Adres:
ul. Zyndrama z Maszkowic 2
Wiek:
Bez ograniczeń wiekowych
Organizator:
Fundacja „Borussia”
Współorganizator:
Forum Dialogu Publicznego

Na finał IX Festiwalu Mendelsohna, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Wspólnota”, zapraszamy na spotkanie z prof. Robertem Trabą „Historia (nie) na sprzedaż“ – poprowadzi je prof. Joanna Szydłowska.

Prof. Robert Traba to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i zasłużonych historyków swojego pokolenia. W sferze jego badawczych zainteresowań, lecz także podejmowanych działań społecznych, znajdują się pamięć społeczna i historia kulturowa. Kilka tygodni temu nakładem Wydawnictwa Austeria ukazała się jego najnowsza książka „Historia (nie) na sprzedaż“ – to okazja do rozmowy wokół kwestii trudnego dziedzictwa i świadomości historycznej w Polsce XXI wieku, do udziału w której serdecznie zapraszamy.

Robert Traba – historyk, politolog, działacz społeczny i kulturoznawca, profesor nauk społecznych, współzałożyciel Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia”. Profesor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, w latach 2006-2018 dyrektor Centrum Badań Historycznych w Berlinie. W 2024 r. wszedł w skład rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej jako jej współprzewodniczący.

W ostatnich 2 dekadach wydał 9 książek po polsku, niemiecku i angielsku oraz 30 monografii zbiorowych. Aktywny w przestrzeni medialnej – publikuje i zabiera głos w największych gazetach i tygodnikach opinii. Współtwórca monumentalnego opracowania „Polsko-niemieckie miejsca pamięci”, które wpłynęło na wzajemną recepcję Polaków i Niemców.
Joanna Szydłowska – prof. UWM, pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zajmuje się genologią dziennikarską oraz medialnym i literackim zapisem doświadczeń pogranicza kulturowego.

Wsparcie finansowe: Goethe-Institut w Warszawie, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Samorząd Miasta Olsztyna i Fundacja im. Róży Luksemburg

Skip to content