Otwarcie wystawy zdjęć wykonanych unikalną techniką gumy chromianowej, jednej z najbardziej klasycznych i jednocześnie wymagających technik fotograficznych, której korzenie sięgają XIX w. Francji. Jest to metoda kontaktowa, w której zdjęcie powstaje na papierze nasączonym specjalną emulsją, zawierającą dichromian potasu i pigmenty. Po naświetleniu obrazu za pomocą szablonu i wywołaniu go w wodzie, na papierze ukazuje się obraz o niezwykle subtelnym, ale wyrazistym nasyceniu kolorów.
Na wystawie zaprezentowane zostaną miejsca nieodłącznie związane z historią Olsztyna.
Łukasz Podolski, pochodzący z Działdowa pasjonat fotografii. W swoich pracach wykorzystuje takie techniki jak: guma chromianową, cyjanotypia, czy pinhole. Dążenie do perfekcji technicznej nie jest jego celem, szuka w fotografii wrażeń wizualnych i emocjonalnych, często świadomie akceptując przypadkowość czy niedoskonałość procesu. Eksperymentuje z naświetlaniem, barwieniem, wywoływaniem lub nawet zniszczeniem zdjęć, tworząc obrazy, które w sposób subiektywny oddają jego wizję, a jednocześnie biorą pod uwagę ograniczenia techniczne, które mają wpływ na ostateczny efekt. Często fotografia ma charakter osobisty, odzwierciedlając indywidualne doświadczenia artysty, a także stanowi manifest jego sprzeciwu wobec masowej produkcji cyfrowych obrazów. Traktuje fotografię jako medium nie tylko dokumentujące rzeczywistość, ale także pełne kreatywnego wyrazu i eksperymentu. Jego prace często balansują na granicy sztuki i rzemiosła, łącząc elementy tradycji z nowoczesnymi ideami i indywidualną ekspresją.
Wydarzenie organizowane w ramach 29. Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii w Olsztynie. Cały program na www.cpf.olsztyn.pl