500 lat historii na wyciągnięcie ręki – zobacz akt hołdu pruskiego w Olsztynie!

Data:
15.04.2025
Godziny:
16:00 18:00
Miejsce:
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, Sale Kopernikowskie
Adres:
ul. Zamkowa 2
Wiek:
Bez ograniczeń wiekowych
Organizator:
Muzeum Warmii i Mazur – Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

500 lat historii na wyciągnięcie ręki
– zobacz akt hołdu pruskiego w Olsztynie!
Rok 2025 to niezwykła rocznica dla miłośników historii. Mija dokładnie 500 lat od podpisania traktatu krakowskiego i złożenia hołdu lennego przez Albrechta Hohenzollerna królowi Zygmuntowi Staremu. Było to wydarzenie, które na zawsze odmieniło losy Prus i Rzeczypospolitej. Z tej okazji Muzeum Warmii i Mazur zaprasza na wyjątkową wystawę, gdzie będzie można zobaczyć oryginalny pergamin traktatu krakowskiego – dokument, który stał się symbolem politycznego zwycięstwa polskiej dyplomacji.
Historia na żywo – niezwykły eksponat w sali gotyckiej
Od 4 do 16 kwietnia 2025 roku zwiedzający będą mieli unikalną okazję zobaczyć autentyczny traktat krakowski z 1525 roku, wypożyczony z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. To właśnie na jego mocy Prusy Królewskie stały się lennem Polski, a Albrecht Hohenzollern – dawny wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego – przyjął tytuł księcia pruskiego i przeszedł na luteranizm. Wydarzenie to symbolicznie zakończyło epokę krzyżackiej dominacji i otworzyło nowy rozdział w historii Europy.
Zamek Kapituły Warmińskiej – podróż w czasie
Wystawa odbędzie się w gotyckich murach Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – miejscu o wyjątkowej atmosferze, które od wieków skrywa tajemnice historii. Właśnie tutaj, wśród cegieł pamiętających czasy Mikołaja Kopernika, odwiedzający będą mogli poczuć ducha minionych epok i przenieść się w czasie do XVI wieku.
Specjalne oprowadzania dla zwiedzających
Aby jeszcze głębiej zanurzyć się w historię, muzeum organizuje specjalne oprowadzania, podczas których przewodnicy opowiedzą o kulisach traktatu, znaczeniu hołdu pruskiego oraz jego konsekwencjach dla przyszłości Polski i Europy. Nie zabraknie również ciekawostek o politycznych intrygach i losach bohaterów tamtych wydarzeń.
Terminy oprowadzań:
• Weekendy: 5 i 12 kwietnia – godz. 10:00 i 12:00
• Wtorki: 8 i 15 kwietnia – godz. 16:00
Nie przegap tej wyjątkowej okazji!
Takie wydarzenia z

Skip to content