Wśród wielu zjawisk astronomicznych, to zaćmienia Słońca budzą największe zainteresowanie. Ginące na naszych oczach Słońce często przywołuje złe przeczucia, nawet mimo zaufania do nauki. W trakcie zaćmienia doświadczamy potęgi Kosmosu, a gdy wszystko wraca do normy, jesteśmy pełni podziwu dla astronomii, która precyzyjnie wytłumaczy każde zaćmienie.
Stąd wiemy dokładnie co szykuje nam niebo, a co czeka Was w ten dzień w Obserwatorium?
Od 11:30 zapraszamy do Ogrodu Kopernika, gdzie rozstawione będą teleskopy słoneczne wycelowane jednocześnie w Słońce i Księżyc, ponieważ oba obiekty znajdą się praktycznie na jednej linii. Dlatego podczas zaćmienia częściowego zobaczymy szczegóły Słońca i poszarpaną krawędź Księżyca.
Zaćmienie trwa ponad godzinę, więc w trakcie w ruch pójdą rekonstrukcje instrumentów astronomicznych Kopernika, używanych do obserwacji Słońca. Przekonamy się też jak działa camera obscura, pierwowzór aparatu fotograficznego.
W razie niepogody spotykamy się na wieży. Będziemy śledzić obraz Słońca transmitowany z innego obserwatorium z bieżącym komentarzem astronoma, oraz odbędzie się wykład na temat zaćmień obserwowanych przez Mikołaja Kopernika.
29 marca 2025 (sobota)
Godz. od 11:30 do 13:30
Ogród Kopernika przy Obserwatorium Astronomicznym, ul. Żołnierska 13
Wstęp: 15 zł. Do pierwszych 50 biletów zakupionych w kasie specjalne okulary w cenie biletu!