Ferie w Olsztyńskim Teatrze Lalek

Data:
25.01.2025 – 09.02.2025
Godziny:
10:00 19:30
Miejsce:
Olsztyński Teatr Lalek
Adres:
ul. Głowackiego 17
Wiek:
Bez ograniczeń wiekowych
Organizator:
Olsztyński Teatr Lalek
Olsztyn poleca

Zapraszamy na ferie zimowe w Olsztyńskim Teatrze Lalek!

25.01.2025 godz. 10:00 Teatr Kamishibai – warsztaty
Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty tworzenia teatru kamishibai w ramach Ferii Zimowych w Olsztyńskim Teatrze Lalek! Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję zobaczyć spektakl w teatrze kamishibai, następnie stworzą własną historię, opracują do niej ilustracje, a następnie zaprezentują je w tradycyjnym japońskim teatrze kamishibai – w formie magicznego teatrzyku obrazkowego, który łączy opowieść z obrazami.
Teatr kamishibai to tradycyjna forma japońskiego teatru obrazkowego, w którym opowieści przedstawiane są za pomocą ilustrowanych kart. Animator pokazuje kolejno karty z obrazkami, jednocześnie opowiadając historię. Kamishibai łączy elementy narracji, sztuki wizualnej i teatru, angażując widza w twórczy proces opowiadania. To niezwykła forma wyrażania historii, która rozwija wyobraźnię i kreatywność zarówno twórców, jak i odbiorców.
liczba miejsc 20 osób
wiek 6+
bilety dostępne w kasie teatru i na stronie
Cena biletu 25 zł/os

26.01.2025 Spacer po teatrze w ramach WOŚP godz. 11:00 i 12:15
Zapraszamy Widzów Małych i Dużych na wyjątkowy spacer po Olsztyńskim Teatrze Lalek, gdzie odkryjemy tajemnice, które kryją się po drugiej stronie sceny. To niecodzienna okazja, by zajrzeć za kulisy i zobaczyć, jak powstają magiczne światy, które zachwycają widzów podczas spektakli.
Podczas spaceru wspólnie odkryjemy:
* Pracownię lalkarską, gdzie powstają unikatowe lalki oraz rekwizyty używane w przedstawieniach. Poznamy techniki ich tworzenia oraz dowiemy się, jak lalki „ożywają” na scenie.
* Zaplecze techniczne teatru, w tym oświetlenie i systemy dźwiękowe, które pomagają budować nastrój podczas spektakli. Zobaczymy, jak wygląda sterowanie światłem i dźwiękiem podczas przedstawienia.
* Magazyn kostiumów, gdzie znajdują się stroje używane przez lalki oraz aktorów. Poznamy historię niektórych z nich oraz dowiemy się, jak są przechowywane i konserwowane.
Zajęcia są prowadzone w atmosferze wsparcia i wzajemnego zrozumienia, a nasza kadra aktorska zadba o to, aby każdy uczestnik poczuł się komfortowo i swobodnie, niezależnie od wcześniejszych doświadczeń scenicznych. Udział w warsztatach to także doskonała okazja do nawiązania nowych znajomości oraz aktywnego spędzenia czasu w twórczy sposób.
Prowadzenie: Agnieszka Roszko
Czas trwania: około 50 minut
Liczba miejsc ograniczona!!

26.01.2025 Warsztaty plastyczne w ramach WOŚP „Rusz z sercem”
WARSZTATY PLASTYCZNE | 14:00
Wyobraźnia, ruch i animacja są podstawą w teatrze lalek, podczas warsztatów stworzymy lalki syntetyczne w formie, które ukażą potencjał wyobraźni. W ruch pójdą nożyczki, taśma, klej, tektura, kappa, farba, oraz inne materiały kreatywne i narzędzia kaletnicze. Klasyczne „cieniówki”, trikówki – planszety 2D będą nawiązywały do dobrze znanych lalek ze spektakli OTLu. Ukażą wnętrze-serce animowanej formy, zdradzą tajemnicę jej budowy. Zdobyta wiedza w oparciu o gotowe formy, inwencję twórczą pomogą wykreować swój świat. Uczestnicy będą mogli poczuć sią jak scenografowie, mechanizatorzy, plastycy, aktorzy a przede wszystkim dobrze bawić się podczas 33. finału WOŚP z OTL. Warsztaty – RUSZ Z SERCEM to czas wyobraźni, odkrywania wewnętrznego dziecka, tworzenia nowych historii.
Prowadzenie: Natalia Skowrońska-Iwańczyk
Zajęcia przeznaczone dla dzieci 4+ preferowany wiek 5-10
Czas trwania: około 50 minut
Liczba miejsc ograniczona!!
(max. 20 miejsc!)

31.01 (piątek)
g. 9:30 spektakl MAŁY WIDZ, CZYLI BIEGIEM PRZEZ WARMIĘ (I CZAS) – dla widzów 10+
g. 18:00 spektakl PIĘĆ I PÓŁ CZŁOWIEKA – dla widzów 15+
1.02 (sobota)
g. 15:00 spektakl MAŁY WIDZ, CZYLI BIEGIEM PRZEZ WARMIĘ (I CZAS) – dla widzów 10+
g. 17:00 spektakl PIĘĆ I PÓŁ CZŁOWIEKA – dla widzów 15+
2.02 (niedziela)
g. 18:00 spektakl PIĘĆ I PÓŁ CZŁOWIEKA – dla widzów 15+
4,5 lutego (wtorek-środa)
g. 9:00 i 11:00 spektakl MAŁY WIDZ, CZYLI BIEGIEM PRZEZ WARMIĘ (I CZAS) – dla widzów 10+
6.02 (czwartek)
g. 9:00 spektakl MAŁY WIDZ, CZYLI BIEGIEM PRZEZ WARMIĘ (I CZAS) – dla widzów 10+
g. 11:00 spektakl LOT – dla widzów 15+
7.02 (piątek)
g. 9:30 spektakl LOT – dla widzów 15+
8-9.02 (sobota-niedziela)
g. 18:00 spektakl LOT – dla widzów 15+

“Mały Widz, czyli biegiem przez Warmię (i czas)” (10+) – opis:
Chcecie poznać historię Małego Widza, siedzącego na wysokim krześle przed teatrem? Proszę bardzo! Z naszego spektaklu dowiecie się nie tylko jak ma na imię, ale też skąd się wziął i jakie przygody doprowadziły go tutaj, gdzie jest obecnie.
Spektakl o Małym Widzu opowiada także historię naszego regionu – Warmii – z perspektywy dziecka. Wielka historia miesza się z losami naszego małego bohatera. Jesteśmy świadkami wielu ważnych wydarzeń historycznych, jak choćby bitwa pod Grunwaldem, ale widzianych z nieco innej perspektywy niż przyzwyczailiśmy się je oglądać (zgadnijcie, po czyjej stronie w tej bitwie walczyła chorągiew olsztyńska?). Spotykamy też wiele postaci ważnych dla historii Warmii (Marcin Kromer), ale też i Polski (Mikołaj Kopernik, Ignacy Krasicki), czy nawet świata (Napoleon). A to wszystko podlane ogromną dawką absurdalnego humoru i wpadającej w ucho muzyki
“Pięć i pół człowieka” (15+) – opis:
Jakie szanse na przetrwanie ma miłość, gdy trafia na czas wojennej zawieruchy? A jeśli przetrwa, to co w ogóle z niej zostaje? Sztuka „Pięć i pół człowieka” opowiada historię Stacha i Sary, których losy, i przede wszystkim losy ich młodzieńczej miłości, zderzają się z brutalną machiną historii. Sara jest dwudziestoletnią żydówka. Stach jest siedemnastoletnim synem Komisarza, który kontraktuje świnie dla żydowskiego kupca. Oboje zakochują się w sobie, a w wyniku tej miłości rodzi się dziecko. Jednak szybko okazuje się, że ich życiowe plany zweryfikowane zostaną przez nadciągającą burzę przemocy, wywózek, napiętnowań, holocaustu, a potem – przez radzieckie „wyzwolenie”.
I gdy wszystko już ucicha pozostaje pytanie – skąd wziąć siłę, by iść dalej, mimo że wyrządzone krzywdy odciskają tak silne piętno? A może po prostu wciąż czerpać ją z tego wielkiego uczucia? Historia Stacha i Sary, porusza tym bardziej, że jest ona autentyczna – sztuka „Pięć i pół człowieka” napisana została na podstawie reportażu ze zbioru „Co się komu śni i inne historie” autorstwa Andrzeja Mularczyka.
“Lot” (15+) – opis:
Młoda pilotka zostaje zawieszona w stanie pomiędzy życiem a śmiercią. W przestrzeni bez czasu, w której rzeczywistość miesza się z wyobrażeniami. Spektakl inspirowany jest życiorysem Janiny Lewandowskiej, jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu. Monodram oparty jest na narracji plastycznej, w której wykorzystane zostały m. in. lalki hybrydowe.
W spektaklu wykorzystano fragmenty tekstów piosenek Juliana Tuwima oraz Andrzeja Własta.

Skip to content