DZIEJE SIĘ W OLSZTYNIE

Data:
29.04.2025
Godziny:
18:00 – 19:00
Miejsce:
Sala im. Wojtka Piątka pod Amfiteatrem MOK Olsztyn
Adres:
ul. Zamkowa 1
Wiek:
Bez ograniczeń wiekowych
Organizator:
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
MOK Olsztyn zaprasza na panel dyskusyjny poświęcony człowiekowi i jego wpływowi na świat flory i fauny. Wydarzenie odbędzie się we wtorek 29 kwietnia o godzinie 18:00 w sali pod Amfiteatrem.
Mędrzec czy dyletant, opiekun czy destruktor? Jaką rolę wybrał sobie człowiek we współczesnym świecie? Panel dyskusyjny poświęcony człowiekowi i jego wpływowi na świat flory i fauny.
Wspólnie z naszymi uczestnikami panelu dyskusyjnego zastanowimy się nad relacjami człowieka z przyrodą. Jest jej opiekunem i strażnikiem czy może w sposób niepochamowany i bezrefleksyjny z niej czerpie niszcząc ją? Co znaczy troszczyć się o przyrodę? Czy istnieje coś takiego jak równowaga ekologiczna i na czym miałaby polegać? Czy, szczególnie w dobie pryszczycy oraz ptasiej grypy, przyrodą trzeba zarządzać? Kto i w jaki sposób powinien to robić? Co ma wpływ na to, jak poszczególni ludzie pojmują dobro przyrody? Zastanowimy się także nad tym, na ile starotestamentowe „czyńcie sobie ziemię poddaną” determinuje stosunek człowieka do zwierząt.
Dyskusja z udziałem:
Anna Maziuk – reporterka, propagatorka wiedzy o przyrodzie, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książki „Instynkt. O wilkach w polskich lasach”, za którą otrzymała nominację do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn”, oraz reportażu „Niedźwiedź szuka domu”,nominowanego do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn”. Publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Newsweeku Psychologii” czy „Tygodniku Powszechnym”.
Zbigniew Wróblewski, dr hab., prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierownik Katedry Filozofii Przyrody KUL. Absolwent Wydziału Filozofii KUL (1991) na kierunku ilozofia w zakresie filozofii przyrody. Członek komitetu redakcyjnego półrocznika Człowiek i przyroda (1994-2003): obecnie członek redakcji Roczników Filozoficznych oraz serii wydawniczej Studia z filozofii przyrody i nauk przyrodniczych.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.